مواد معطر در محصولات زیبایی: خوب، بد یا زشت؟
مواد معطر در محصولات زیبایی: خوب، بد یا زشت؟

مواد معطر در محصولات زیبایی: خوب، بد یا زشت؟

همه ما مجذوب عطرهای خوش بو می‌شویم. اولین چیزی که در یک محصول مراقبت از پوست تست می‌شود بوی آن است. در ظاهر اگر محصول خوش بو داشته باشید به نظرتان خوب می‌رسد اما این رایحه ناشی از مواد معطر برای پوست نمی‌تواند خوب و خوشایند باشد. عطر موجود در محصولات مراقبت از پوست چه طبیعی  باشد چه مصنوعی، این ماده برای پوست مضر است.

پوست چگونه به مواد معطر واکنش نشان می‌دهد؟

بیشتر مواد معطر، رایحه را از طریق بخار شدن انتقال می‌دهند که این واکنش در پوست موجب التهاب می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهند که مواد معطر جز مواد آلرژی زا و حساسیت زا هستند.

شما ممکن است بگویید که پوست من نه ملتهب شده است و نه تحریک، پس عطر برای من مشکلی ایجاد نمی‌کند. در حقیقت سطح پوست در اغلب موارد توانایی زیادی در پنهان کردن این موضوع، که پوست تحریک شده است دارد. اما در لایه‌های زیرین مواد تحریک کننده باعث شکسته شده کلاژن می‌شوند. اگر نمی‌دانید اضافه کنم که کار کلاژن محافظت از پوست در برابر عوامل مخرب محیطی است. در نتیجه توانایی پوست برای ترمیم کاهش پیدا می‌کند. همه‌ی این اتفاقات در لایه‌های زیرین پوست بدون هیچ نشانه‌ای رخ می‌دهد! واکنش‌هایی که به تحریک کننده‌ها نشان داده می‌شود و قابل دیدن و لمس کردن نیستند بدون شک به پوست صدمه می‌زنند و توانایی پوست برای جلوگیری از چین و چروک، سفت ماندن و جوان به نظر رسیدن را پایین می‌آورند. در مورد کسانی که پوست حساس دارند، زمانی که دچار جوش یا روزاسه می‌شوند مواد معطر خیلی جدی پوستشان را تحریک می‌کند و در سطح پوست این واکنش قابل مشاهده است. در هر صورت چه پوست حساس دارید چه ندارید از محصولات مراقبت از پوست معطر اجتناب کنید.

چگونه می‌توانید این مواد معطر را تشخیص دهید؟

از آنجا که بعضی از مواد تشکیل دهنده موثر در محصولات از جمله آنتی اکسیدان‌ها خود رایحه‌ای طبیعی دارند، تفکیک این مواد از مواد معطری که به محصولات اضافه می‌شود سخت است. بهترین راه برای این کار توجه به مواد تشکیل دهنده درج شده روی محصول است. اما این کار نیز نیاز به شناخت مواد شیمیایی دارد. در این جا به شما کمک خواهیم کرد تا بتوانید این مواد را تشخیص دهید.

مواد معطری که باید از آن‌ها دوری کنید:

لیموننLimoneneعطرFragrance
ژرانیولGeraniolپرفیوم/عطرParfum/Parfume
اوژنونEugenolلینالولLinalool
استخدوسLavender oil (Lavandula angustifolia)سیترونلونCitronellol
عصاره گل رزRose flower extract (Rosa damascene)Cinnamal
 پرتقالOrange (Citrus sinensis)روغن ترنجBergamot oil (Citrus bergamia)
نارنگیTangerine (Citrus tangerine)Ylang-ylang oil (Canaga odorata)
نعناعPeppermint (Mentha piperita)لیموLemon (Citrus limon)
جوهر نعناعSpearmint (Mentha spicata)لیمو ترشLime (Citrus aurantifolia or Citrus medica)
دارچینCinnamon (Cinnamomum)منتولMenthol

پیشنهاد می‌کنیم قبل از خرید، جدول بالا را پرینت بگیرید و همراه خود داشته باشید.